Jump to content
Free downloads from TNA ×
The Great War (1914-1918) Forum

Remembered Today:

Royal Naval Division


peterhodgkinson

Recommended Posts

Peter,

Capt Christopher Page in his biography of Asquith, 'Command in the Royal Naval Division' has Creagh-Osborne arriving at the battalion on 11th December 1916, however I can find no date for Munro taking over from him.

(Munro himself was wounded on 4th February 1917)

Jerrold in his divisional history simply states in a footnote that Creagh-Osborne's "period of service with the Division was brief."

Do you have the date he left the Hood?

regards

Michael

Link to comment
Share on other sites

Thanks - Creagh-Osborne took over 2/5th Royal Lancaster on 8/4/1917. Now you have oriented me in the right direction it seems he was invalided on 3/1/1917, Lieutenant-Commander Egerton took over, and Munro followed.

Link to comment
Share on other sites

The nominal roll on June 10th 1916 has Freyberg in command of the Hood.

When he was wounded Egerton took over briefly, then being wounded himself, when Munro was appointed to command.

Munro was in command by Nov 29th 1916.

Munro was wounded on Feb 4th and Asquith took command,

Freyberg returned briefly. When he was promoted to Brigade command Egerton was still wounded, so on April 21st Asquith again took command, relinquishing it when promoted to 189 Bde on December 18th 1917.

No mention of Creagh-Osborne in Leonard Sellers' 'The Hood battalion'.

Simon.

Link to comment
Share on other sites

The nominal roll on June 10th 1916 has Freyberg in command of the Hood.

When he was wounded Egerton took over briefly, then being wounded himself, when Munro was appointed to command.

Munro was in command by Nov 29th 1916.

Munro was wounded on Feb 4th and Asquith took command,

Freyberg returned briefly. When he was promoted to Brigade command Egerton was still wounded, so on April 21st Asquith again took command, relinquishing it when promoted to 189 Bde on December 18th 1917.

No mention of Creagh-Osborne in Leonard Sellers' 'The Hood battalion'.

Asquith was wounded on 4 Feb 1917 and invalided to England via 14th Gen Hosp, Boulogne, on 10 February. He did not command the Hood in February 1917 per his RND record. In April his record shows that Asquith "Assumed command of Hood Battn. vice Lt Cdr BH Ellis DSO, RNVR, who now assumed duty as 2nd in Command, to date 22 April 1917".. Asquith was promoted Brig Gen on 16 December 1917.

Freyberg's RND record shows he first took command of Hood on 20 August 1915 until wounded on 13 November 1916. After treatment for his wounds he "Assumed command of Hood Battn, BEF, 25 February 1917 vice Major Russell." He had command of Hood for nearly two months until promoted Brig Gen 173 Bde on 21 April 1917.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...